Definicja randki – co to właściwie jest randka?

Na początek będzie banalnie, ot wpis jakich wiele. Ten z wikipedia.pl mówi, że randka to:

„Spotkanie dwóch osób mające na celu nawiązanie lub rozwinięcie znajomości, inicjowane z zamiarem stworzenia lub umocnienia relacji emocjonalnych, seksualnych lub małżeńskich pomiędzy uczestniczącymi w randce osobami. W szerszym znaczeniu randką będzie także każde spotkanie osób, które łączą tego rodzaju relacje.

Nieodłącznymi elementami randki są: adoracja, wymiana informacji na swój temat oraz określenie oczekiwań w stosunku do (potencjalnego) partnera.

Randka polegać może na wspólnym wyjściu do restauracji, pubu, kina, teatru, spacerze, wyjściu na lodowisko itp. Zależy to od wyboru i upodobań (potencjalnego) partnera.”

Dla jednych randka to spotkanie. Nie ważne czy pierwsze, drugie, czy kolejne. Dla innych randka to romantyczny wieczór z kwiatami, kolacją, winem. A Ty co o tym myślisz? Czym jest dla Ciebie randka?

Są osoby, które twierdzą, że randka może dotyczyć zupełnie obcych osób, znajomych, narzeczonych, małżeństwa – jednak niezależnie od uczestników – spotkanie nazywają randką. W czasie takich spotkań, każdy z nas szuka magicznego „czegoś więcej”. I nie ważne jaki jest cel – kawa, kino czy seks – randka zawsze jest i była randką.

Czy jesteś pewny, że osoba z którą się spotykasz ma taką samą definicję randki?

Randka – czym tak naprawdę ona jest?

We współczesnym świecie, podążając ulicami miast i mniejszych miejscowości, napotykamy się często na pary spacerujące, obejmujące się, u których widać rodzące się uczucia. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób zafascynowanych rozwojem relacji z drugą połówką. Aby powstała tak silna więź miedzy obojgiem ludzi, musi dojść do bardzo ważnego spotkania. Nosi ono nazwę „randka”. Większość ludzi kojarzy to słowo, zjawisko oraz z czym się ono wiąże. Czym dokładniej jest ta owa randka? W jakim celu ludzie chodzą na nie? Niektórzy mogą pomyśleć, że po co im to, skoro wystarczy, że ktoś im się podoba.W takim razie na tej podstawie mogą stworzyć związek. Otóż sprawa nie wygląda tak prosto jak się wydaje. Randki są potrzebne mimo wszystko. Zaraz przedstawię dlaczego, jednak przed tym lepiej jest zapoznać się bliżej z tym pojęciem.

Randką nazywamy umówienie spotkanie dwóch osób w celu nawiązania bliższej relacji emocjonalnej, a z czasem miłosnej. Na randkę umawiają się również pary będące w związku (najczęściej małżeńskim) od określonego czasu. Jest to sposób na wzmocnienie więzi emocjonalnej między małżonkami, dzięki czemu mogą oni poczuć się znów młodzi, poznać swojego partnera na nowo, dzięki czemu staje on dla nich na nowo atrakcyjny. Na randki chodzą przedstawiciele tej samej płci, ale nie muszą, to zależy przede wszystkim od uczuć i chęci poznania danej osoby bliżej.

Do randki dochodzi, gdy para ma zamiar lepiej poznać siebie nawzajem, oczywiście za zgodą obu stron. Rozmowa tutaj odgrywa kluczową rolę, pozwala ona sprawdzić czy kandydat na potencjalnego partnera do nas tak naprawdę pasuje, czy nam odpowiada jego sposób bycia, zachowanie, przede wszystkim charakter. Poprzez zadawanie pytań dowiedzieć się można o planach danej osoby, marzeniach, co myśli na temat różnych ważnych spraw, co łączy, a co dzieli, jakie wartości wyznaje, w co wierzy, a w co nie. Wiele można się dowiedzieć o drugim człowieku na randce i w czasie pierwszej randki można stwierdzić, czy ta relacja ma realne szanse na dalszy rozwój, czy też pozostanie ona w formie przyjaznej znajomości. Oczywiście udana randka nie gwarantuje w stu procentach, że z takiego związku coś wyjdzie. Najlepszym sposobem na dobre poznanie drugiego człowieka jest zorganizowanie kilku takich spotkań, może to być w różnych miejscach. Najczęściej zauroczoni w sobie ludzie na randkę udają się do restauracji, kin, na lody, kawę. Możliwości jest wiele, zależy to głównie od preferencji jakie ma dana osoba.

Propozycja spotkania w takiej formie następuję w efekcie zauroczenia się daną jednostką, na przykład urodą kobiety i tym co nas w niej urzekło w danej chwili. Podobnie jest w kwestii mężczyzn, na nich patrzymy przez pryzmat budowy ciała (chociaż nie zawsze), podświadomie oceniamy czy będziemy się czuć w jego obecności bezpiecznie. Oczywiście te kryteria mogą się różnić w zależności od tego, co danej osobie imponuje w drugim człowieku. Taka ocena ma charakter powierzchowny i instyktowny, jednak trzeba od czegoś zacząć. Z pomocą przychodzi nam juz dobrze znana randka.

Poznając pierwszy raz kobietę/mężczyznę, która/który nam się podoba, nie wiemy o niej nic, podoba nam się ktoś wizualnie, więc postanawiamy zaprosić taką osobę na spotkanie. Siedząc na przykład w restauracji z osobą, która wzbudziła nasze zainteresowanie i nadzieję na stworzenie jakiejś fajnej, bliższej relacji, jesteśmy nieraz bardzo zaskoczeni tym, że ta kobieta/ ten mężczyzna nic sobą tak naprawdę nie reprezentuje wartościowego, jak tylko ma możliwość pochwalenia się swoim wyglądem. Częstym powodem rezygnacji z takich relacji jest płytkie podejście bardzo atrakcyjnych osób do życia (nie wszystkich, na szczęście) i myślenie tylko o przyjemnościach życia bez planowania przyszłości. By relacja miłosna mogła się prawidłowo rozwijać, potrzeba czegoś więcej niż „opakowanie” jakim jest uroda. Co z tego, że koledzy mogą nam pozazdrościć spotykania się z piękną, niczym prawdziwa miss piękności kobietą, którą można utożsamić z niejedną boginią. Oprócz urody nie ma ona niczego więcej do zaoferowania. Podobnie jest z atletycznie zbudowanym i umięśnionym niczym grecki heros przedstawicielem płci męskiej.

Relacja miłosna oparta na prawdziwych uczuciach i chęci życia z drugim człowiekiem ze względu na to, że chcemy z nim przede wszsytkim być powstaje tylko i wyłącznie gdy zakochujemy się w duszy drugiej osoby, nie w jej budowie ciała, urodzie.Jest to tylko „opakowanie”, które z czasem straci na atrakcyjności, pozostaje wtedy tylko to co jest w środku. Wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy, przede wszystkim dbanie o siebie jest dobrze widziane. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, rozwój osobisty są uważane za atrakcyjne, oczywiście w zdrowych proporcjach. Uroda nie odzwierciedla prawdziwego charakteru drugiego człowieka ani wartości jakimi się on kieruje i tego co wyznaje.

Podsumowując, randka jest swego rodzaju próbą przekonania się z jakim człowiekiem mamy do czynienia, pozwala nam na bliższe poznanie drugiej osoby, którą jesteśmy zainteresowani. Poprzez pytania o wiele rzeczy związanych z daną sobą możemy dojść do wniosku, czy jest więcej łączących nas zagadnień, na przykład zainteresowania, poglądy, plany, gusty muzyczne, czy dana osoba jest ambitna i pragnie osiągnąć coś więcej w życiu. Te wszystkie odpowiedzi decydują czy jesteśmy w stanie razem z tą konkretną jednostka stworzyć trwały i szczęśliwy związek w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.